مدرک جنجالی مهم از وجود زندگی فرازمینی بخش پایانی

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است شنبه, ۱۵ اسفند, ۱۳۹۴ در ساعت ۶:۳۶ ق.ظ

 مدرک جنجالی مهم از وجود زندگی فرازمینی بخش پایانی

زندگی فرازمینی

در طول سال ها، نشانه های فراوانی از وجود زندگی فرازمینی دیده شده است. نیوساینتیست نگاهی دارد به ۱۰ مورد از جنجالی ترین این اکتشافات. در پست پیشین به بررسی پنج مورد از این اکتشافات پرداختیم. در این پست، پنج مدرک جنجالی دیگر از وجود حیات فرازمینی را معرفی خواهیم کرد. ده مورد از شواهد جنجالی برای وجود حیات فرازمینی به گزارش نیوساینتیست (extraterrestrial life) بخش پایانی ۱- ۱۹۷۶، فرودگرهای وایکینگ (Viking) در مریخ نشانه هایی از مواد شیمیایی حاکی از وجود حیات یافتند ۲- ۱۹۷۷، سیگنال فرازمینی ناشناخته “Wow” توسط تلسکوپ رادیویی دانشگاه ایالتی اوهایو شناسایی شد ۳- ۱۹۹۶، “فسیل هایی” از مریخ در شهاب سنگ ALH80041 به دست آمده از قطب جنوب کشف شدند ۴- ۲۰۰۱، تخمینی دقیق تر از “معادله دریک” (Drake equation) نشان می دهد کهکشان ما می تواند شامل صدها هزار سیاره دارای حیات باشد ۵- ۲۰۰۱، این نظریه مطرح شد که سایه سرخ رنگ اروپا (Europa)، ماه (قمر) مشتری، به دلیل قطعات یخ زده باکتری به وجود آمده است، که البته این نظریه به توضیح سیگنال مادون قرمزی که این ماه از خود ساطع می کند نیز کمک کرد ۶- ۲۰۰۲، دانشمندان روسی ادعا کردند ممکن است نوعی میکروب مرموز مقاوم در برابر اشعه بر روی مریخ رشد کرده باشد. ۷- ۲۰۰۲، نشانه های شیمیایی مبنی بر وجود حیات در داده های قدیمی کاوشگرها و فرودگرهای سیاره ناهید یافت شد. آیا در ابرهای ناهید میکروب وجود دارد؟ ۸- ۲۰۰۳، آثار گوگرد بر سطح اروپا، ماه مشتری، ممکن است محصولات زائد کولونی های باکتریایی زیرزمینی باشد ۹- ۲۰۰۴، متان موجود در اتمسفر کره مریخ نشان از متابولیسم میکروبی دارد. ۱۰- ۲۰۰۴، یک سیگنال رادیویی مرموز سه بار توسط پروژه SETI دریافت گردید و هر سه بار این پیغام از یک منطقه از فضا ارسال می شد. برای مطالعه بخش پیشین بر روی پیوند زیر کلیک کنید: ۱۰ مدرک جنجالی مهم از وجود زندگی فرازمینی (Extraterrestrial Life) بخش نخست ۶- ۲۰۰۲، دانشمندان روسی ادعا کردند ممکن است نوعی میکروب مرموز مقاوم در برابر اشعه بر روی کره مریخ (Mars) رشد کرده باشد.

Deinococcus radiodurans

در سال ۲۰۰۲، زیست اخترشناسان روس مدعی شدند که Deinococcus radiodurans های بسیار مقاوم بر روی کره مریخ رشد کرده اند. این میکروب می تواند در برابر اشعه هایی مقاومت کند که یک هزارم آن برای انسان مرگبار است. این دانشمندان روس یک گروه باکتری را با میزانی از اشعه مورد حمله قرار دادند که ۹۹٫۹۹% آن ها را می کشت. سپس، به باکتری های بازمانده اجازه دادند تکثیر شوند و چرخه را تکرار کردند. پس از ۹۹ بار تکرار چرخه، ۵۰ برابر اشعه اولیه برای کشتار باکتری ها لازم بود. آنان محاسبه کردند که هزاران چرخه لازم است تا یک میکروب معمولی E.Coli به اندازه Deinococcus مقاوم شود. روی کره زمین، قرار گرفتن در برابر این میزان اشعه بین یک میلیون تا ۱۰۰ میلیون سال زمان می برد. به ادعای آنان در تاریخ ۳٫۸ میلیارد ساله زندگی بر روی کره زمین، زمان کافی برای ایجاد چنین مقاوتی وجود نداشته است. به عکس، سطح کره مریخ، که توسط اتمسفر با چگالی بالا محافظت نمی شود، به اندازه ای تحت بمباران تشعشعات قرار دارد که میکروب ها می توانند همان میزان اشعه را در تنها چند صدهزار سال دریافت نمایند. این پژوهشگران بر این باورند که اجداد Deinococcus توسط یک سیارک از سطح مریخ کنده شده و همراه شهاب سنگ ها به زمین افتاده اند. البته محققان دیگری نیز هستند که در این مورد تردید دارند. ۷- ۲۰۰۲، نشانه های شیمیایی مبنی بر وجود حیات در داده های قدیمی کاوشگرها و فرودگرهای سیاره ناهید (Venus) یافت شد. آیا در ابرهای ناهید میکروب وجود دارد؟

سیاره ناهید

اخترزیست شناسان دانشگاه تگزاس در سال ۲۰۰۲ مدعی شدند که وجود حیات در ابرهای ناهید بهترین دلیل برای توضیح موارد غیرعادی عجیب در ترکیب اتمسفر آن است. آنان داده های به دست آمده از کاوشگران فضایی پایونیر (Pioneer) و ماژلان (Magellan) ناسا و مأموریت های فرودگر روسی ونرا (Venera) بر روی ناهید از دهه ۱۹۷۰ را دوباره با دقت بیشتر بررسی کردند. اشعه خورشید و صاعقه اصولاً باید انبوهی از کربن مونوکسید (carbon monoxide) بر روی ناهید ایجاد کرده باشد، در حالی که میزان کربن مونوکسید در این سیاره بسیار اندک است، گویی چیزی آن را از بین می برد. هیدروژن سولفید ( hydrogen sulphide) و سولفور دی اوکساید (sulphur dioxide) نیز هر دو با هم حضور دارند. این دو بلافاصله با هم واکنش می دهند و معمولاً در مجاورت هم یافت نمی شوند، مگر این که فرایندی باعث تولید دائمی آن ها شود. عجیب ترین مسئله، وجود کربونیل سولفید (carbonyl sulphide) است. این ترکیب در کره زمین تنها توسط میکروب ها یا کاتالیزورها تولید می شود، و هیچ فرایند غیرارگانیکی کشف نشده است که بتواند آن را تولید کند. پاسخ پیشنهادی پژوهشگران به این معما این است که در اتمسفر سیاره ناهید، میکروب ها زندگی می کنند. سطح داغ و اسیدی ناهید به احتمال فراوان مانع از وجود هر گونه حیات است، اما شرایط اتمسفر در فاصله ۵۰ کیلومتری از خود سیاره با دمای ۷۰ درجه سانتیگراد و فشار مشابه فشار در کره زمین، پذیرنده تر و مرطوب تر است. ۸- ۲۰۰۳، آثار گوگرد (sulphur) بر سطح اروپا (Europa)، ماه مشتری (Jupiter’s moon)، ممکن است محصولات زائد (waste products) کولونی های باکتریایی زیرزمینی باشد

اروپا، قمر مشتری

در سال ۲۰۰۳، دانشندان ایتالیایی این فرضیه را مطرح کردند که آثار سولفور در اروپا ممکن است نشانه ای از زندگی فضایی باشد. این ترکیبات نخستین بار توسط کاوشگر فضایی گالیله (Galileo space probe) کشف شد و به دنبال آن شواهدی مبنی بر وجود اقیانوس گرم شده توسط فعالیت های آتفشانی در زیر پوسته یخی این ماه ارائه گردید. آثار سولفور مشابه محصولات زائد حاصل از تولید باکتری ها هستند که در یخ سطح دریاچه های جنوبگان کره زمین گرفتار می شوند. باکتری های یاد شده در آب های زیر یخ ها زنده می مانند. پژوهشگران می گویند باکتری های مشابه ممکن است زیر سطح اروپا وجود داشته باشند. محققان دیگری نیز هستند که این دیدگاه را رد می کنند و معتقدند سولفور به نحوی از ماه مجاور اروپا – یعنی آیو (Io) – که در آن سولفور به وفور یافت می شود، به اروپا منتقل می شود. ۹- ۲۰۰۴، متان (Methane) موجود در اتمسفر کره مریخ نشان از متابولیسم میکروبی دارد.

کره مریخ

در سال ۲۰۰۴ سه گروه جداگانه – با بهره گیری از از تلسکوپ های مستقر در زمین و کاوشگر فضایی مدارگرد Mars Express متعلق به سازمان فضایی اروپا (European Space Agency- به اختصار ESA) – نشانه هایی از وجود متان در کره مریخ یافتند. نکته قابل توجه این که تقریباً تمام متان موجود در اتمسفر کره زمین توسط باکتری ها و دیگر اشکال حیات تولید می شود. متان موجود در مریخ همچنین ممکن است بر اثر فعالیت های آتشفشانی، ذوب شدن ذخایر زیرزمینی منجمد، یا برخورد دنباله دار به وجود آمده باشد. به هر حال، مدت زیادی از ایجاد آن نمی گذرد ، چرا که بر روی مریخ، گاز به سرعت نابود می شود با این که در فضا ناپدید می گردد. در ژانویه سال ۲۰۰۵، یکی از دانشمندان سازمان فضایی اروپا طی اظهاراتی بحث برانگیز اعلام کرد که شواهدی مبنی بر وجود فرمالدهید (formaldehyde)، که از اکسایش متان تولید می شود، یافته است. اگر این نظریه اثبات شود، نظریه وجود میکروب ها نیز تقویت خواهد شد چرا که برای تولید میزان فرمالدهید عنوان شده، سالانه ۲٫۵ میلیون تن متان لازم است. روش هایی برای تأیید وجود این گاز وجود دارد، اما دانشمندان ابتدا باید بتوانند تجهیزات لازم را به مریخ بفرستند. ۱۰- ۲۰۰۴، یک سیگنال رادیویی مرموز سه بار توسط پروژه SETI دریافت گردید و هر سه بار این پیغام از یک منطقه از فضا ارسال می شد

پروژه SETI

در فوریه سال ۲۰۰۳، اخترشناسان پروژه جست و جوی هوش فرازمینی (search for extraterrestrial intelligence- به اختصار SETI) با استفاده از یک تلسکوپ عظیم مستقر در پرتوریکو ۲۰۰ منطقه از آسمان را که پیشتر سیگنال های رادیویی نامعلوم از آن ها ارسال شده بود مورد بررسی مجدد قرار دادند. سیگنال ها همگی ناپدید شده بودند به جز یکی که قوی تر شده بود. این سیگنال – که هنوز هم بهترین گزینه در مورد تماس بیگانگان فضایی محسوب می شود – از نقطه ای میان صورت فلکی حوت (Pisces) و حمل (Aries) صادر می شود، جایی که در آن هیچ ستاره یا سیاره ای یافت نشده است. عجیب آن که این سیگنال بر روی یکی از فرکانس هایی است که هیدروژن (hydrogen)، رایج ترین عنصر، در آن جذب شده انرژی آزاد می کند. برخی اخترشناسان بر این باورند که این به احتمال زیاد همان فرکانسی است که بیگانگان فضایی مورد نظر ارسال می کنند. البته این احتمال هم وجود دارد که منبع سیگنال دریافت شده، یک پدیده طبیعی است که تا کنون دیده نشده است. مثلاً یک سیگنال رادیویی ضربه ای نامشخص، که در سال ۱۹۶۷ گمان شده بود منبعی مصنوعی دارد، در واقع نخستین مشاهده یک تپ اختر بود.No comments yet.

Leave a comment

باید خارج شده است در بنابراین شما می توانید دیدگاه »است.