مورچه طلاپوش؛ نمای فوق‌العاده نزدیک در میکروسکوپ الکترونی|شگفتي هاي جهان

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است پنج شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۴ در ساعت ۷:۲۲ ق.ظ

مورچه طلاپوش؛ نمای فوق‌العاده نزدیک در میکروسکوپ الکترونی

 خدا را شکر، مورچه‌ها هنوز توانایی ساخت ابزارها و ماشین‌های ریزمقیاس را بدست نیاورده‌اند، هرچند که این موضوع چیزی از ارزش‌های تاثیرگذارترین گونه از ۳ میلیون نوع حشره مختلف روی زمین نمی‌کاهد.

به گزارش نیوساینتیست، مورچه‌ها دارای بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین جوامع روی زمین هستند. آن‌ها خانه‌هایی نفوذناپذیر می‌سازند که از تهویه مطبوع برخوردار است، در اعماق زمین باغ‌هایی از قارچ برپا می‌کنند و به تازگی مشخص شده که برخی حشرات دیگر را برای استفاده از گوشتشان پرورش می‌دهند. علاوه بر این، نسبت قدرت به وزن در این موجودات فراتر از حد تصور است و کمتر موجودی در طبیعت جرأت دارد با آن‌ها سرشاخ شود!
تصویری که در اینجا ملاحظه می‌کنید، البته به هیچ یک از این ویژگی‌های چشم‌گیر مورچه ارتباط ندارد. در این‌جا نمای فوق‌العاده نزدیک از مورچه مرده‌ای را می‌بینید که به کمک میکروسکوپ الکترونی تصویربردار بدست آمده است. فضای داخلی میکروسکوپ الکترونی خلأ است و برای آن‌که بتوان مواد زیستی را بدون متلاشی‌شدن در آن مورد بررسی قرار داد، جسم باید کاملا بی‌حرکت و خشک باشد. در ضمن، نمونه‌ها باید رسانای الکتریکی باشند، چراکه بمباران شدیدی الکترون‌ها باعث ایجاد بار الکتریکی خواهد شد. برای این کار، مواد نارسانا را با لایه‌ای نازک از فلز می‌پوشانند که این فلز معمولا طلا است.

این تصویر را منفرد کیج از ساینس‌ فوتو‌لایبرری تهیه کرده و چرخ‌دنده‌ای که در شاخک مورچه می‌بینید، چیزی جز جلوه تصویری نیست.No comments yet.

Leave a comment

باید خارج شده است در بنابراین شما می توانید دیدگاه »است.