پرونده ای برای خون آشام ها: ویژگی های اصلی

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است دوشنبه, ۳ اسفند, ۱۳۹۴ در ساعت ۷:۴۲ ق.ظ

پرونده ای برای خون آشام ها: ویژگی های اصلی

vampirediaries

«خون آشام ‌ها وجود دارند و در میان ما زندگی می‌کنند!» شاید اگر خون آشام ها به واسطه داستان ها، سریال ها و فیلم های سینمایی تا این اندازه در دل افراد جامعه جا خوش نکرده بودند، شنیدن چنین جمله ای می‌توانست وحشت آفرین باشد. اما امروزه تب خون آشامی، تقریباً همه‌ی افراد جامعه، به ویژه نوجوانان را فرا گرفته است و ساخت فیلم های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی همچون «گرگ و میش» (Twilight) و «خاطرات خون آشام» (The Vampire Diaries)، این شکارچیان افسانه ای ترسناک و اسرارآمیز را به موجوداتی جذاب و خواستنی بدل کرده است. به نظر می رسد عطش ما برای شناختن خون آشام ها از عطش آنان برای خون هم فراتر برود. به همین سبب سایت شگفتیها قصد دارد پرونده ای برای این موجودات تاریک و تراژیک ایجاد کند. در این پرونده ریشه‌های نمودهای مختلف افسانه‌ی خون‌آشام را بررسی کرده، برخی توضیحات علمی مرتبط با آن را به صورت مبسوط بیان خواهیم کرد. همچنین، نگاهی خواهیم داشت به اهمیت روانشناسی این موجودات و تناظرهای خون ‌آشام‌های ماوراءالطبیعی در زندگی حقیقی.

ویژگی های اصلی
درباره‌ی خون آشام ها چه می دانید؟
fangs

انسان‌ها قرن هاست که هیولاهای ترسناک و اشباح اهریمنی را در تخیلات خود پرورانده‌اند. خون آشام ها (ومپایرها Vampires)، این شکارچیان افسونگر «از گور برخاسته»، را می‌توان از خلاقانه‌ترین و جذاب‌ترین، و البته ماندگارترین موجودات در این میان دانست. قدمت موجودات خون‌آشام، که در فرهنگ‌های گوناگونی ریشه دارند، به هزاران سال پیش باز می‌گردد. ویژگی های اصلی خون آشام ها خون آشام‌هایی که در کتاب‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های امروزی پدیدار شده اند، موجوداتی هستند که جزئیات زندگی آنان با وضوح و جزئیات شگفت‌آوری توصیف شده است. برای نمونه می توان به شخصیت «ادوارد کالن» با بازی رابرت پتینسون در کتاب و فیلم «گرگ و میش» اشاره کرد. ادوارد یک خون آشام جذاب، باوقار و رمانتیک با پیشینه‌ای اسرارآمیز است که طی ماجرایی هیجان انگیز قلب دختری از تبار انسان ها را می‌رباید.

گرگ و میش

طبق افسانه‌های قدیمی، تبدیل شدن به خون آشام مراحل ترسناکی دارد. هر خون‌آشام زمانی یک انسان بوده است که بر اثر نیش یک خون‌آشام، خود به خون‌آشام تبدیل می‌شود. انسانی که طعمه‌ی خون آشام می‌شود، می‌میرد و سپس به شکل یک هیولا از گور می‌خیزد. خون‌آشام‌ها عطش خون زنده‌ها را دارند و برای زنده ماندن حتماً باید از خون تغذیه کنند. آنها شبانه به شکار می‌روند و از دندان های نیش بلند خود برای سوراخ کردن و مکیدن گردن قربانیان خود استفاده می‌کنند.

vampire-kill

از آن جایی که خون‌آشام ها مرده‌های متحرک، یا به عبارتی اجساد زنده‌ی یک فرد مرده، هستند، می‌شود آنان را «از گور برخاسته» خواند. البته آنان این توانایی را دارند که خود را به عنوان انسان عادی جا بزنند و بی آن که شناسایی شوند در میان زنده‌ها روزگار بگذرانند. در حقیقت خون‌آشام‌ها ممکن است به شکل انسان‌هایی به شدت جذاب و دلربا پدیدار شده، طعمه‌ی خود را فریب دهند و سپس از خون او تغذیه کنند. همچنین خون آشام‌ها گاهی به شکل حیواناتی همچون خفاش یا گرگ ظاهر می‌شوند و قربانی خود را پنهانی به دام می‌اندازند. خون ‌آشام‌ها اصولاً زندگی جاوید دارند، اما علی‌رغم داشتن قدرت‌های فوق طبیعی مانند حواس قوی، هوش سرشار و قدرت بیش از حد، از داشتن نقطه ضعف مصون نیستند. برای نابود کردن این موجودات ترسناک باید یک میخ چوبی را درست در قلبشان فرو کرد، یا سر آنان را از تن جدا نمود. آتش و نور مستقیم خورشید نیز برای خون‌آشام‌ها مرگ‌آور است. خوب است بدانید صلیب، آب مقدس و سیر آنان را دور نگاه می‌دارد. نکته‌ی مهم دیگر این که خون‌آشام‌ها در آینه یا آب تصویری ندارند.

dracula

شخصیت خون‌آشام، با این ترکیب خاص از ویژگی‌ها و قوانین حاکم بر آن، در واقع یک ابداع نسبتاً جدید است. این «برام استوکر» بود که در سال ۱۸۹۷ در رمان خود «دراکولا» چنین شخصیت جذابی را خلق کرد. پس از او، نویسندگان بارها با الهام از دراکولا، به خلق چندین نمایشنامه، فیلم و کتاب در این زمینه پرداختند. اگرچه برخی از مشخصات خون آشام‌ها به تازگی مطرح شده‌اند، اما ویژگی‌های اصلی این موجود افسانه‌ای ریشه‌هایی ژرف و کهن در نواحی و فرهنگ‌های گوناگون دارد. در پست بعد با چند مورد برجسته از اجداد خون‌آشام‌های امروزی آشنا خواهیم شد:

 No comments yet.

Leave a comment

باید خارج شده است در بنابراین شما می توانید دیدگاه »است.