نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر می خواست ایمیدرو درگیر مباحث حقوقی برای تامین آب مجتمع فولاد قاینات باشد به طور کل باید این طرح عظیم اقتصادی خراسان جنوبی تعطیل می شد اما بعد از ورود آیت الله رئیسی چه در سمت قوه قضائیه و چه رئیس جمهوری بالاخره سال گذشته واحد احیای کارخانه فولاد قاینات افتتاح شد.

با ورود پروژه تصفیه خانه فاضلاب قاین اتفاق می افتد: جلوگیری از تبعات اجتماعی یک معضل زیست محیطی

به گزارش پیامبر مهربان از قاین، امروز قرار یک اتفاق مهم آن هم آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر قاین با حضور مهمانان کشوری و استانی، کلنگ احداث آن به زمین بخورد، سلمان اسحاقی نماینده قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار فارس از قاین به پیگیری های انجام شده برای به نتیجه رسیدن این پروژه اشاره کرد. وی انتقادش قبل از این که به پیگیری های ۱۶ ماهه ای که برای به ثمر رسیدن نتیجه کار انجام داده است به موسسان و پایه گذارانی برمی گردد که مجتمع فولاد را در نقطه ای بنا کرده اند که آب ندارد. به گفته وی همین ندانم کاری های سبب شد تا پروژه فولاد قاینات بعد از ۱۲ سال معطلی واحد احیایش آن هم بعد از ورود آیت الله رئیسی در زمانی که رئیس قوه قضائیه بود و پس از آن که رئیس جمهور شد راه اندازی شود. وی خاطرنشان کرد: اگر می خواست ایمیدرو درگیر مباحث حقوقی برای تامین آب مجتمع فولاد قاینات باشد به طور کل باید این طرح عظیم اقتصادی خراسان جنوبی تعطیل می شد اما بعد از ورود آیت الله رئیسی چه در سمت قوه قضائیه و چه رئیس جمهوری بالاخره سال گذشته واحد احیای کارخانه فولاد قاینات افتتاح شد. وی اضافه کرد: برای تامین آب این ابرپروژه صنعتی خراسان جنوبی دو راه چاره پیشنهاد شد که یکی تامین آب آن از پساب فاضلاب شهر قاین و دیگری از کلان پروژه انتقال آب از خلیج فارس بود. وی داخل پرانتز باید به این نکته هم اشاره کرد که آبی که از خیلج فارس می خواهد به استان منتقل شود و اکنون ۳۵ درصد هم پیشرفت فیزیکی دارد آب گرانی ست و فقط مصارف آن برای صنعت است. تحقق مطالبه مردم برای پروژه هزار واحدی مسکن مهر قاین وی به یکی از مطالبه های مردم شهر قاین برای رفع بوی تعفن فاضلاب مجتمع هزار واحدی مسکن مهر این شهر در ابتدای شروع به کارش اشاره کرد و ادامه داد: با پیگیری های انجام شده این فاضلاب که مسائل زیست محیطی بسیاری در پی داشت به خارج از شهر منتقل شد. به گفته وی برای این که شهر قاین نیز سرنوشت مجتمع هزار واحدی مسکن مهر دچار نشود ضرورت داشت که تا پروژه فاضلاب این شهر با بیش از ۷۰ هزار نفر برای به مخاطره نیفتادن مسائل زیست محیطی آن به طور حتم اجرایی شود. وی با بیان این که نقش مهم دیگری که اجرای این پروژه دارد این است که بخشی از آب مورد نیاز مجتمع فولاد قاینات را نیز تامین کند، افزود: اعتباری که برای اجرایی شدن این پروژه عظیم در نظر گرفته شده هزار میلیارد تومان است که ۷۰۰ میلیارد تومان آن برای اجرای شبکه تصفیه خانه و ۳۰۰ میلیارد تومان آن نیز صرف ایجاد ایستگاه های پمپاژ شود. وی تصریح کرد: با اجرایی شدن این پروژه ۷۹ میلیون متر معکب آب برای حدود ۳۰ سال یعنی سالی حدود ۳ میلیون متر معکب در اختیار مجتمع فولاد قاینات قرار می گیرد. پایان پیام/۳۶۳۵/ف

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

داستان غول قائمشهری و آرزوی کسب مدال در المپیک + ویدئو

«علیرضا یوسفی» قوی‌ترین وزنه‌بردار جهان که در مسابقات جهانی مکزیک به قهرمانی رسید درباره آرزوهای ورزشی‌اش گفت: آرزو دارم در تیم ملی بزرگسالان هم به مانند جوانان بدرخشم و دوست دارم مدال المپیک و مدال های مختلفی در بزرگسالان کسب کنم.