نشست اندیشه ورزی تخصصی حلقه های میانی حکمرانی مردمی با موضوع تبیین اولویت های تمدنی ۱۲ گانه با حضور دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی در شیراز برگزار شد.

برگزاری نشست اندیشه ورزی تخصصی حلقه های میانی حکمرانی مردمی در شیراز

به گزارش پیامبر مهربان از شیراز، حجت الاسلام‌ والمسلمین کشوری ضمن بیاناتی شاخصه های محله اسلامی را بر شمرد. وی همچنین الگوی مدیریت شهری محله محور را راهکار نهایی انقلاب اسلامی برای ارتقاء سبک زندگی دانست و گفت: زندگی به سبک محله های تئوری ریزی نشده است؛ مثلاً شهر شیراز ۱۳ منطقه است اما می‌شود با محلات طبقه بندی بشود، وقتی که منطقه بندی می شود عیال ادارات زیاد می شود خدمات حداقل ارائه می شود اما نظر انبیاء به محله است وقتی که به صورت محله های شهر اداره بشود از حداقل ها به حداکثر ها رسیده و ارائه خدمات شهری کوچک کردن واحد اداره است و طبق فرمایش پیامبر محله چهل همسایه از چهار جانبه یک مسجد می شود که با این نسبت ۱۶۰ خانواده می گردد. وی افزود: محله محوری همان رعایت حقوق همسایگی که واحد زیست اجتماعی است. اساس قوانین مدیریت شهری باید تغییر کند و محله و فهم مشترکی باید ایجاد شود و منطقه‌ای بودن آفت خدمات شهری است و در این راستا اولویت‌های تمدنی دوازده‌گانه باید معرفی شده و اینها مسائل محیط همسایگی است و چالش های امروز به همین دلیل خطرناک تر است. به گفته کشوری، این نوع شهرگرایی ها محله محورش مسجد است، هر جا آپارتمان بیشتر باشد محیط محله کمتر می شود و در این زمینه الگوی ساخت ساختمان ها اهمیت بسیاری دارد و حتی محل بازی کودکان که در آپارتمان نیست. تولید مرغ و تخم مرغ که امروز یکی از چالش‌های زندگی شهری شده در حیاط خانه های محلی امکانپذیر است که این مشکل امروزه از نداشتن تولید حداکثری است. وی افزود: کاشت درخت در حیاط یک مسئله دیگر این است که دما را به اندازه ۱۵ درجه کاهش می دهد، علاوه بر این، ۷۰ درصد از زباله ها امروزه زباله تر است که می‌تواند حیوان خانگی و کاهش هزینه برای شهرداری است. او گفت: آپارتمان ها باعث شده صله رحم شکل بگیرد و صله رحم به محیط پارک ها رسیده که گاه محل محوری می تواند این مشکل را حل کند. کشوری گفت: مسئله بعدی عمومی سازی تجارت است که باید شغل دوم همه تجارت باشد که این نکته سبب بصیرت شده و محرومیت زدایی میکند اگر مواد غذایی که نیاز یک محله توسط مردم همان محله تامین می‌شود و سود آن کار اهالی آن محل خواهد رسید و این سود در همه بین همه مردم توزیع می‌شود. وی تصریح‌کرد: الگوی امنیتی شهر در حوزه محله سبب می شود مردم در سلامت باشند به اصطکاک کمتر اتفاق بیفتد، شیراز پر از میراث فرهنگی اصلی و جعلی است میخواهید یونسکو روایت کند یا خودتان روایت کنید. آموزش و پرورش در محله بحث دیگری است باید مورد توجه باشد بهترین معلم خود خانواده است که بعداً به عوامل آن خواهیم پرداخت. محرومیت‌زدایی در محل باید مورد توجه قرار گیرد به نظر بنده برای شیراز یک آینده ۱۰ ساله تعریف کنید که مردم بیشتر تجارت کنند. دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی خاطرنشان کرد: افزایش بیماری ها، زمینه مشکلات و مساله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد خانه ها باید از حالت آپارتمان خارج شوند، در این شرایط تاریخی حساس قرار داریم پیشگیری از بیماری و جلوگیری از یأس و ناامیدی از موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. وی اضافه کرد: باید در رعایت حقوق مردم وقت را هدر ندهیم، ده میلیون مستاجر که در ایران هستند، باید امید آفرینی کرد اقدامات واگذاری زمین به مردم هزینه ندارد، زمین مال خداست دولت باید هزینه پلاک بندی را بدهد. در نهایت دولتها باید با محله محوری امید آفرینی کرده و نسل امروز را به آینده امیدوار کند.  

شایان ذکر است، این همایش به همت کمیته حلقه های میانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، استانداری فارس، اداره کل تبلیغات اسلامی فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی فارس برگزار گردید.

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای مازندران

مدیر کانون‌های خدمت رضوی استان مازندران از برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای استان خبر داد و گفت: چای‌خانه‌های حضرتی با هدف ایجاد فضایی معنوی برای رفع خستگی رهگذران در معابر عمومی پارک‌ها همراه با برنامه‌های فرهنگی راه‌اندازی می‌شود.