وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ما پس از چندین ماه که تراز بازرگانی غیرنفتی منفی داشتیم، در فروردین‌ماه سال جاری بالغ بر ۳/۶ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و ۳ میلیارد دلار نیز واردات داشتیم که بیانگر مثبت شدن این تراز است.

خاندوزی: تراز صادرات غیرنفتی مثبت شد

به گزارش پیامبر مهربان از آبادان، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی، امشب در نشست شورای اداری منطقه آزاد اروند، اظهار کرد: مجموعه محرومیت‌های انباشته گذشته با یکسال و دوسال کار کردن مرتفع نخواهد شد، اما آن‌ چه مشخص است، تغییر ریل و تغییر  اولویت‌هایی است که در استان خوزستان رخ داده است.

وی با بیان اینکه باید در برنامه منطقه آزاد اروند یک برنامه توسعه میان مدت و بلند مدت ایجاد می‌شد تا هر مدیری که تغییر می‌کرد، روی همان ریل حرکت می‌کرد، گفت: این تغییرات فعالان اقصادی را سردرگم می‌کرد و مردم را دچار ابهام و اگر این اتفاقات رخ نمی‌داد، نتایج بهتری کسب می‌شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: در آستانه برنامه هفتم توسعه، باید مجموعه خرد جمعی منطقه آزاد اروند، بر روی این الگوی توسعه میان مدت تمرکز کرده و ترکیبی از مدل‌هاای موفق میان مناطق را به کار گیرد. همچنین مدیران منطقه آزاد اروند باید با سرعت و اولویت، برنامه پنج ساله این سازمان را همزمان با تلاش‌های دولت در سطوح کلان، تببین کنند تا در شهریورماه شاهد خروجی این برنامه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه این اتفاقات باید با وفاق نیروهای اجتماعی رخ بدهد، ادامه داد: هر چه بر روی کاغذها نوشته شود اما در عمل با کارشکنی بخشی از فعالان اقتصادی، سیاسی و منطقه‌ای مواجه شود، روشن است که نتیجه نخواهد داد و سازمان منطقه آزاد اروند باید این موضوع را به عنوان نقشه راه‌، در نظر گیرد. 

خاندوزی با بیان اینکه دولت سیزدهم به جهت تأکیدی که بر روی توازن منطقه‌ای دارد، و وظایف خود را بر اساس گسترش عدالت منطقه ای و سرزمینی می‌دانیم، گفت: تلاش کردیم کمک کنیم تا بخشی از این شاخص‌ها در بی عدالتی‌های منطقه ای تغییر یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، یادآور شد: در پیش از شروع به کار دولت سیزدهم، کمتر از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مجموع آن رقمی بود که به عنوان عوارض از بخش های حوزه نفتی کشور، برای جبران کاستی و  معضلات اجتماعی و زیرساخت‌های استان خوزستان تخصیص می‌یافت که این عدد یکباره در سال گذشته به بیش از ۵ هزار میلیارد تومان یعنی سه برابر سال گذشته افزایش پیدا کرد. 

وی افزود: هفته آینده حدود دو هزار میلیارد تومان دیگر از مجموعه معوقات قبلی که وصول شده است، در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان قرار خواهد گرفت و این مسیر بدون توقف ادامه می‌باید تا آرام آرام بتوان عقب ماندگی و نا متوازنی سال‌های گذشته را جبران کنیم.

خاندوزی با اشاره به پیگیری‌های فرابخشی که از موضوعات سفر قبلی به منطقه صورت داده بود، گفت: بخش هایی رخ داده و موضوع برداشتن خاکریز اروند نیز آغاز شده و در حوزه نداشتن رویه‌های گمرکی در اروندکنار، چوئبده و دیگر مناطق نیز این اتفاق به زودی در این منطقه رخ خواهد داد و این مناطق نیز مشمول استفاده از مزیت‌های یاد شده خواهند شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به موضوع اختیارات مدیریتی در منطقه آزاد اروند، گفت: از جمله مسائل دشوار بین بخشی است که علیرغم مکاتبات صورت گرفته در راستای اعمال ماده ۶۵ احکام دائمی توسعه کشور، باید این اختیارات مدیریتی به منطقه تفویض شود و یک وحدت فرماندهی در منطقه شکل گیرد. متأسفانه برخی از دستکاه های موثر هم در این زمینه تفویض اختیار نکردند که پیشنهاد می‌شود از ظرفیت‌های نظارتی در این خصوص استفاده شود.

وی با اشاره به بحث لغو ارزش افزوده که به موجب قانون است، عنوان کرد: نمایندگان مردم منطقه در مجلس باید نسبت به اصلاح این قانون اقدام کنند، چرا که تخطی از قانون تخلف است. لذا در قالب یک بند پیشنهادی در برنامه هفتم گنجانده خواهد شد.

خاندوزی بیان کرد: یکی از حرکات و تصمیمات قطعی این وزارتخانه در سال جاری این است که از ابلاغ بخشنامه‌های مکرر در حوزه تجاری، جلوگیری کند و اجازه نمی‌دهیم فعالان اقتصادی در سال با چند بخشنامه و سردرگمی مواجه شوند و از رانت های معمول نیز جلوگیری خواهد شد. بر همین اساس از اواخر ماه جاری هیچکدام از بخشنامه‌هایی که پیش از ابلاغ در درگاه ملی دولت قرار نگیرد و از یک هفته قبل به اطلاع فعالان اقتصادی برسد نافذ و لازم الاجرا نخواهد بود و اگر فعال اقتصادی شاکی شود، در این خصوص محق خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و داراریی ادامه داد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، موضوع ایجاد بازارچه مرزی را با فوریت در دستور کار قرار دهد تا توقعاتی که در شلمچه وجود دارد، محقق شود، گرچه بخشی از این ملاحظات در سطح ملی است چرا که کشور از سال 97 وارد یک جنگ تمام عیار اقتصادی شده و اگر دروازه‌ها برای تقاضای ارز باز باشد، قطعا وضعیت ارزی از این شرایط نابسمان چند ماهه گذشته، می‌توانست بدتر شود، بنابراین دولت ناچار است که برخی از محدودیت‌های ارزی را اعمال کند.

وی خاطرنشان کرد: برای خروج از رکودی که در بنادر آبادان و خرمشهر مشاهده می‌شود، باید همه ابزارها مورد استفاده قرار گیرد که پیشنهادی برای این امر داده شده مبنی بر اینکه تخفیف سود بازرگانی در این منطقه بیش از سایر مناطق باشد که با توجه به تفاوت و  ترجیحی که با دیگر مناطق وجود دارد، این موضوع در کمیسیون ماده یک تایید شود و وزارت صمت آن را به هیأت دولت منعکس نماید.

خاندوزی اضافه کرد: این اقدام موجب رونق تجارت و اشتغال در منطقه مقارن با انتفاع ملی خواهد بود، مجموع تلاش هایی که بنا بود بری اقتصاد کشور را محصور کنند، با تلاش فعالان اقتصادی و سیاست و دیپلماسی همسایگی که ریاست جمهور دنبال کرد، مرزهای خوبی باز شد، اما عاملیت و اجرای آن به عهده تجار، تولیدکنندگان و صادر کنندگان بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: ما پس از چندین ماه که تراز بازرگانی غیرنفتی منفی داشتیم، در فروردین‌ماه سال جاری بالغ بر ۳/۶ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و ۳ میلیارد دلار نیز واردات داشتیم که بیانگر مثبت شدن این تراز است. این ظرفیت با توانمندی‌های بالقوه کشور بسیار فاصله دارد و ما می‌توانیم بالاتر از این رکوردها را ثبت کنیم.بنابراین بایدمواانع سرعت یافتن تجارت کشور را باز کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته به دلیل محقق نشدن منابع کل کشور درگیر عقب افتادگی جدی بود، گفت: با منابعی که وصول و از سوی سازمان برنامه تخصیص یافته، در همین ماه‌های نخست عقب افتادگی سال گذشته جبران شد.

خاندوزی با اشاره به وضعیت استقرار مبادی خروجی منطقه آزاد اروند و جانمایی اشتباه آن در سال‌های گذشته در منطقه‌ای که از اساس قابلیت محصور بودن را نداشت، گفت: این مطالبه به حق است و تمام تلاش ما این است که ایراد ستاد مبارزه با قاچاق مرتفع شود و امیدوارم با توجه به تغییرات مدیریتی که در سازمان منطقه آزاد اروند و گمرک جمهوری اسلامی ایران ر داده است، تفاهم‌نامه ای که میان دو طرف منعقد شده، احیا شود. 

وی با اشاره به موانعی که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد، گفت: دستگاه‌های بروکراسی ما به جای اینکه در سمت تولیدکننده باشند، در مقابل او هستند، یادآور شد: تمام پرونده های مالیاتی مربوط به تولیدکنندگان داخل استان خوزستان و سایر استان‌ها را بنا داریم تا به داخل مناطق بازگردد، با همین اصرار صورت گرفته، درآمدهای بیش از دو هزار ۵۰۰ واحد تولیدی کشور در ۱۸ ماه گذشته به استان‌ها بازگشته است و به محض انعکاس خلاف آن با فوریت با موارد معدود برخورد خواهیم کرد.

وزیر امور  اقتصادی و دارایی، خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد اروند به نحوی تلاش کند تا آن توازن لازم میان شهرهای آبادان و خرمشهر و همه جمعیت تحت پوشش منطقه آزاد اروند به موازات سیاست‌های ریاست جمهور ادامه یابد.

پایان پیام/

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای مازندران

مدیر کانون‌های خدمت رضوی استان مازندران از برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای استان خبر داد و گفت: چای‌خانه‌های حضرتی با هدف ایجاد فضایی معنوی برای رفع خستگی رهگذران در معابر عمومی پارک‌ها همراه با برنامه‌های فرهنگی راه‌اندازی می‌شود.