دهانه باتاگایکا در شمال‌شرقی سیبری به خاطر ذوب شدن لایه‌های دائمی یخ (پرمافراست) شکل گرفته و در آستانه ۲۵ سالگی آشکار شدنش، با سرعت یک میلیون مترمکعب در سال گسترش می‌یابد.

دروازه جهنم، سالی یک‌میلیون مترمکعب بازتر می‌شود

ذوب شدن یخ‌های دائمی زیرزمینی در قطب‌ها اتفاق خوبی نیست. همین پارسال بود دانشمندان از کشف «ویروس زامبی» با قدمت ۴۸۵۰۰ سال در پرمافراست (یخ‌های دائمی) قطبی خبر دادند. آب شدن یخچال‌های دائمی قطبی فقط تشدید گرمایش جهانی را به همراه ندارد، بیماری‌های باستانی فراوانی هم که هزاران سال است در سرمای قطب خفته‌اند، بیدار می‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین، یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های مرتبط با ذوب شدن پرمافراست‌های قطبی، گسترش ابعاد دهانه عظیم باتاگایگا در سیبری است که محلی‌ها آن را «دروازه دوزخ» نامیده‌اند. تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که این دهانه عظیم با سرعتی روزافزون زمین را می‌بلعد و سالانه با سرعت یک‌میلیون مترمکعب منبسط می‌شود. طول این دهانه در حال حاضر حدود ۱ کیلومتر و عرض آن در پهن‌ترین بخش به ۸۰۰ متر می‌رسد.

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

اولین جمعه تبریز بدون امام جمعه محبوب /فقط می‌خواهم بگویم« باشین ساغ اولسون آذربایجان» /آیت الله آل هاشم خواب ماند، خوابی ابدی

aminkav
 

ایسنا نوشت: هنوز کوی و برزن‌ این شهر از بهت نبود پدر معنوی آذربایجان شرقی بیرون نیامده، امام جمعه‌ها می‌آیند بدون اینکه بپرسند اماممان هست؟ اولین جمعه‌ی بدون سیدمان رسید، شهر با رخت سیاهش نبود آیت‌الله آل هاشم را به رخ می‌کشد.

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه ۵ خرداد ۱۴۰۳ / ریتم کاهشی بازار طلا تندتر می‌شود؟

aminkav
 

قیمت طلا و سکه در هفته گذشته با بازدهی منفی بسته شد. این افت قیمت، در طلا بیش از سکه بود. هفته گذشته اخبار مربوط به حادثه جان باختن رئیس‌جمهور و تیم همراه وی، سیاست‌گذار را مجبور به ارزپاشی بیشتر برای مدیریت […]

کشاورزان بخوانند/هشدار حمله‌ی ملخ به این مناطق

aminkav
 

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از احتمال ۵۰ درصدی هجوم ملخ صحرایی در نیمه دوم سال ۱۴۰۳ طبق گزارش فعلی فائو خبر داد و گفت: لازم است جهت مبارزه با آفت ملخ صحرایی در پاییز و […]

انسان‌ها از نیم‌میلیون سال پیش در فلات ایران زندگی می‌کردند

aminkav
 

پس از چندین سال تلاش مستمر تیم ایرانی- فرانسوی کاوش در غار قلعه‌کرد، بالاخره امروز نتایج سن قطعی این محوطه و بقایای انسانی و جانوری آن در نشریه journal of paleolithic archaeology به چاپ رسید.