دکتر سید حسام الدین نبوی زاده یکی از پزشکان برجسته استان فارسی است که مسائل مالی را اولویت خود نمی‌داند و خدمت و کمک به کاهش درد و رنج مردم را از اولویت ها و وظیفه خود می‌داند.

روایت پزشکی که سعی می‌کند رنج مردم را کاهش دهد

به گزارش پیامبر مهربان از شیراز، پزشکی یکی از شغل های پرطرفدار و مهم در نجات جان انسان ها به حساب می‌آید اما آنچه حائز اهمیت است، این است که هر پزشک با چه هدفی وارد این شغل شده باشد و اولویتش چه چیزی باشد‌‌. 

سیدحسام الدین نبوی زاده یکی از پزشکان برجسته استان فارسی است که مسائل مالی را اولویت خود نمی‌داند و خدمت و کمک به کاهش درد و رنج مردم  را از اولویت ها و وظیفه خود می‌داند. 

او همچنین معتقد است با تلاش و پشتکار فراوان می‌توان به موفقیت رسید و پیشرفت کرد. 

نبوی زاده در ابتدای گفت‌وگو خود را معرفی کرد و گفت: سید حسام الدین نبوی زاده هستم متولد ۱۳۴۴ در کازرون، در حال حاضر ساکن شیراز و فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی هستم.

از پزشکی عمومی تا فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی 

او از مدارک و سوابق تحصیلی اش گفت و بیان کرد: سال ۱۳۶۲ وارد دانشگاه شدم و پزشکی عمومی را تا ۱۳۶۹ خواندم و تخصص اطفال را از سال ۱۳۷۲ تا ۷۵ گرفتم و فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی را از سال ۸۲ تا ۸۵ دریافت کردم. 

نیاز به پزشکی ملموس تر بود 

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز علت انتخاب پزشکی را شرح داد و گفت: در آن زمان که من میخواستم به دانشگاه بروم نیاز به رشته های پزشکی خیلی ملموس تر بود نسبت به رشته های مهندسی به همین خاطر این علاقه در من ایجاد شد که به سمت رشته پزشکی بروم. 

ایمونولوژی به افزایش طول عمر کودکان با نقص ایمنی کمک می‌کند 

نبوی زاده در خصوص رشته آلرژی و ایمونولوژی بیشتر توضیح داد و اظهار داشت: رشته آلرژی و ایمونولوژی برمی‌گردد به اینکه یکسری از کودکان با نقص ایمنی به دنیا می آیند، در گذشته این کودکان عمر زیادی نمی‌کردند ولیکن با مراقبت هایی که در اثر این رشته ایجاد شده سعی می‌کنند با دارو ها و پیوند مغزو استخوان کمبود ایمنی که این کودکان دارند را برطرف کنند و آنها را به جامعه بازگردانند و خوشبختانه امروزه عمر زیادی می‌کنند البته این رشته هنوز جای پیشرفت دارد. 

او ادامه داد: علاوه بر آن آلرژی های آسم، پوستی و.‌‌.. هستند که بیماران برای درمان آنها مراجعه می‌کنند و ما سعی می‌کنیم رنج مردم  را کم کنیم.

برسی داروهای مختلف گیاهی و شیمیایی برای درمان آلرژی 

او از فعالیت های فعلی و پژوهشی اش گفت: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستم و آموزش را به عهده دارم و همچنین رئیس دانشکده پزشکی هستم، علاوه بر اینها پژوهش های مختلفی از جمله طرح های پژوهشی و نظارت بر پایان نامه دانشجویان را انجام دادم که به واسطه آن راه های مختلفی برای درمان آلرژی ها را مورد برسی قرار دادیم، دارو های مختلف شیمیایی و گیاهی برای درمان آلرژی به خصوص آلرژی پوستی و کهیر مورد برسی قرار گرفت و در نهایت خیلی از این دارو ها به درمان این بیماری ها توانست کمک کند. 

۱۰۵ مقاله و ۳ ثبت اختراع 

این عضو هیئت علمی از مقالات و اختراعات خود صحبت کرد و گفت: حدود ۱۰۵ مقاله خارجی دارم که در مجلات خارج از کشور به چاپ رسیده و حدود ۳۰ مقاله در مجلات فارسی و ۳ ثبت اختراع در زمینه وسایل درمانی دارم که به ثبت اختراع رسیده است.

علاقه و پیگیری دو عامل موفقیت 

او از عواملی که سبب موفقیتش شده نیز سخن گفت و بیان کرد: علاقه به کار و پیگیری باعث موفقیت من شد، در واقع در هرکسی این دو مورد وجود داشته باشد چه در رشته پزشکی چه در سایر رشته ها می‌تواند موفق شود. 

پدر و مادرم و خودم مشوق در این راه بودند

دکتر به مشوقان خود در این راه نیز اشاره کرد و گفت: افراد مختلفی از دوره کودکی باعث پیشرفت و کمک به رسیدن به موفقیت در من شدند، ابتدا پدر و مادرم مشوق من بودند و به مرور زمان افرادی از جامعه کمک کردند و حتی خودم که علاقه مند بودم و توانستم سختی ها را تحمل کنم به نحوی مشوق خودم در این مسیر محسوب میشوم. 

پشت سرگذاشتن مردم، وطن و خدمت به دیگر کشور ها دور از مردانگی است 

نبی زاده ضمن بیان اینکه علاقه مند به فعالیت در کشورش است نظرش را در خصوص مهاجرت  بیان کرد و گفت:  فرصت های مهاجرت برای من فراهم بوده اما اینکه انسان وطنش و مردمش را رها کند و پشت سربگذارد و برود واقعا صحیح نیست، البته انسان می‌تواند به خارج از کشور برود و تجربه کسب کند و بازگردد اما اینکه بخواهد برود و خدمتش را به افراد دیگری ارائه دهد که شاید امکانات بیشتری دارند از مردانگی دور است.

با نیت خوب وارد مسیر پزشکی شوید

او در آخر توصیه مفیدی به افرادی که می‌خواهند پا به عرصه پزشکی بگذارند کرد و گفت: به جوانان و افرادی که می‌خواهند وارد این مسیر بشوند می‌گویم با نیت خوب قدم در این مسیر بگذارید و بدانید که مسائل مادی حل می‌شوند و هیچ وقت هیچکس از لحاظ مادی به جایی نمی‌رسد که بگویید برای من دیگر کافی است؛ بنابراین این حرص و طمع زیاد همیشه وجود دارد لذا اگر بخواهید از نوع خدمت وارد شوید خداوند آن مقداری که لازم هست را در اختیارتان می‌گذارد، بنابراین دغدغه مسائل مادی و مالی را اولویت خود قرار ندهید‌.

گفتگو: صبا بنکی

پایان پیام/ن

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts