افزایش حقوق سربازان در کمیسیون تلفیق بودجه دیده شده؛ اما برای تصویب و اجرا نیازمند مساعدت نمایندگان مجلس و در مرحله بعد دولت است تا مبلغ دریافتی بر اساس میانگین قانونی تخصیص یابد.

«سربازان» چشم انتظار دولت و مجلس/ حقوق سربازان زیاد می‌شود؟

گروه انتظامی پیامبر مهربان _ مریم عرب انصاری: جوانان وطن هستند، بی‌ادعا و بی‌تکلف، حدود دو سال از بهترین سالهای جوانی خود را در راه دفاع از جان و مال و ناموس مردم سپری می‌کنند؛ فرقی ندارد گرما باشد یا سرما، باد و و باران ببارد یا برف و کولاک، سیل جاری شود یا زلزله تخریب کند یا اصلا کرونا باشد؛ هیچ‌کدام در روند خدمتی آنها خللی ایجاد نمی کند. باید بمانند، بایستند و دفاع کنند؛ از جان و مال و ناموس مردم، از خاک وطن. از همه جا هستند؛ از تهران یا خاش؛ فرق هم ندارد تک پسر باشند یا تک‌فرزند؛ تحصیل‌کرده باشند یا بی‌سواد؛ قانون برای همه یکسان است؛ انجام خدمت سربازی زیر پرچم برای پسرانی که به سن 18 سال تمام رسیده‌اند.  جانفشانی می‌کنند در دو سال عمری که برای کشور مایه می‌گذارند در مقابل باید حقوق،‌ تسهیلات و شرایط خوب برای‌شان فراهم کرد تا انگیزه‌شان برای انجام و ادامه خدمت سربازی افزایش یابد، به خصوص این روزها که سیاست‌های افزایش جمعیت نیز در دستورکار است؛ باید کاری کرد تا مشمولان متأهل دست و دلشان برای خدمت سربازی نلرزد. در این روزها که افزایش مخارج زندگی از خوراک و پوشاک گرفته تا رفت و آمد، شرایط را برای همه سخت کرده، باید کاری کرد تا فشار به مشمولان کمتر شده و با رغبت برای خدمت سربازی پیشگام شوند و این گونه نباشد که با افزایش آمار جمعیت مشمولان غایب مواجه باشیم. یکی از مهمترین مشوق‌های سربازی، افزایش حقوق سربازان است؛ طبق ماده ۵۰و ۴۹  قانون حقوق سربازان باید ۶۰ تا ۹۰ درصد حداقل حقوق نیروهای مسلح باشد؛ در قانون بودجه سال قبل حداقل حقوق تبدیل به حداقل پرداختی نیروهای مسلح شد و به نفع سرباز شد چون حداقل پرداختی ۵ میلیون و ششصد هزار تومان بود و حداقل حقوق ۳ میلیون و ششصد هزار تومان؛ ولی دولت سال گذشته نتوانست تامین اعتبار کند و برای همین تنها ۷۵ درصد بودجه اجرا شد و مبلغ پرداختی به سربازان از دو میلیون و پانصد هزار تومان تا هفت میلیون تومان پرداخت شد در واقع  چندان افزایش حقوق را طبق قانون نداشتیم. باید توجه داشت که دریافتی سربازان در شرایط حال حاضر پاسخگوی نیاز روزمره آنان نیست، چه برسد به مشمولان متأهل؛ اگرچه فوق‌العاده، هزینه رفت و آمد، سفر، منطقه مرزی، حق همسر و حق فرزند به سربازان تعلق می‌گیرد، اما باز هم این عدد کفاف مخارج حال حاضر را نمی‌دهد. این روزها که مجلس شورای اسلامی در حال تصمیم‌گیری در خصوص بودجه کشور است به موضوع حقوق سربازان به صورت ویژه پرداخته است؛ بطوریکه طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، حداقل حقوق سربازان مجرد در سال آتی به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسید. بر این پایه، حقوق ماهیانه سربازان متاهل نیز ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار  تومان و سربازان مناطق عملیاتی ۶ میلیون تومان می‌شود البته به جز حق همسر و فرزند که آنها نیز طبق قانون محاسبه می‌شود. گام اول را در حال حاضر کمیسیون تلفیق برداشته، حال باید منتظر ماند و دید که گام‌های بعدی چطور برداشته می شود؛ آیا این مصوبه در صحن علنی مجلس رای آورده و در مرحله بعد تخصیص بودجه از سوی دولت صورت می گیرد یا خیر. بهر حال امید است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تحقق میانگین دریافتی سربازان طبق قانون، برنامه‌ریزی و همکاری لازم را به عمل آورده و به موضوع مهم «تامین اعتبار» هم توجه داشته باشند تا این مهم محقق شود. پایان پیام/

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

حضور فیروز کریمی در «سلمان فارسی» تکذیب شد+فیلم

تهیه‌کننده سریال «سلمان فارسی» گفت: ماجرای پیوستن افراد در هر حوزه‌ای به پروژه براساس مسیر قانونی و رسمی و برپایه قرارداد پیش می‌رود و اینکه یک نفر فارغ از این مسائل بگوید من در این سریال بازی می‌کنم، بی‌اساس است.