مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری درخصوص ادبیات پایداری گفت: صدای جنگ با صدای زنان بلندتر شنیده می‌شود. زن‌ها علاوه بر اینکه در جنگ حضور دارند، پدر، بردار، پسر و همسرشان نیز حضور دارند و از این جهت، یک زن از پنج جهت در جنگ سهیم است.

سرهنگی: صدای جنگ با صدای زنان بلندتر شنیده می‌شود/ چهره‌های ادبی سال هنر انقلاب تقدیر شدند

به گزارش پیامبر مهربان، دومین شب تجلیل از چهره‌های هنری انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱، شامگاه ۲۶ فروردین‌ماه به تقدیر از چهره‌های سال در رشته‌های ادبیات، طنز و ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری اختصاص داشت؛ مراسمی که با ضیافت افطاری و دورهمی هنرمندان انقلابی برگزار شد و طی آن چهره‌های برتر یکی پس از دیگری مورد تقدیر قرار گرفتند. عباس حسین‌نژاد، مدیر دفتر طنز حوزه هنری به عنوان نخستین سخنران این برنامه با دعوت سیدکمال هاشم‌زاده که اجرای دومین شب معرفی چهره‌های هنری انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱ را به عهده داشت روی جایگاه حاضر شد و در مورد چگونگی انتخاب چهره بخش طنز این رویداد گفت: دفتر طنز حوزه هنری برای انتخاب این چهره شورایی را تشکیل داد و در نهایت سه گزینه را مورد توجه قرار داد. نخستین گزینه برنامه «دی‌بی‌سی» بود و سپس برنامه «من لهجه دارم» که کاری از امید مهدی‌نژاد است که با تأکید بر هویت ملی و پاسداشت هنری بازخوردهای عمومی بسیاری داشته است. اما در نهایت رمان «آب‌نبات نارگیلی» از مهرداد صدقی از مجموعه رمان‌های «آب‌نبات» ایشان که مخاطبان بسیاری دارد اتفاق نظر همه اعضای شورا بود. صدای جنگ با صدای زنان بلندتر شنیده می‌شود مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در ادامه این مراسم و در بخش معرفی چهره سال هنر انقلاب ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری گفت: صدای جنگ با صدای زنان بلندتر شنیده می‌شود. زن‌ها علاوه بر اینکه در جنگ حضور دارند، پدر، بردار، پسر و همسرشان نیز حضور دارند و از این جهت، یک زن از ۵ جهت در جنگ سهیم است و به همین دلیل صدای جنگ را بلندتر می‌کند. جنگ‌ها میدان واقعیت است و بهترین شیوه نقل‌قولش استفاده از روایات افرادی است که در جنگ‌ها حاضر هستند و زنان در این حیطه بهترین آثار را پدید آورده‌اند. محسن غنی‌یاری مدیر مرکز تحقیق و مطالعات فرهنگ و ادب پایداری حوزه هنری نیز در بخش ادبیات انقلاب گفت: دوستان ما از جمله بهبودی، پرده را از زندان‌های سیاسی پهلوی برداشته و با کتاب خود مانع تطهیر حکومت پهلوی شد تا واقعیت و حقیقت آن بر همگان نمایان شود.

گلستان جعفریان نویسنده کتاب پائیز آمد در ادامه از گلستان جعفریان برای نگارش کتاب «پاییز آمد» در بخش ادبیات دفاع مقدس تجلیل شد. گلستان جعفریان پس از دریافت این عنوان در سخنانی کوتاه گفت: ۲۲ سال است در حوزه پایداری قلم می‌زنم و تجربه‌هایی در این حوزه داشته‌ام. درخواستم از همه این است که هنرمندان فعال در این حوزه، آن را در تمامی ابعاد ببینید و فقط به بخشی از آن اکتفا نشود. هدایت‌الله بهبودی به عنوان چهره هنر سال معرفی شد در بخش ادبیات انقلاب نیز هدایت‌الله بهبودی در حالی برای نگارش دانشنامه «زندان سیاسی در دوره پهلوی» به عنوان چهره هنر سال معرفی شد که در این مراسم حضور نداشت. در داستان و شعر انقلاب اسلامی سخن گفتن از چهره سال بسیار سخت است محمدرضا شرفی خبوشان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در ادامه این مراسم گفت: در دو رشته داستان و شعر انقلاب اسلامی سخن گفتن از چهره سال بسیار سخت است، چرا که نویسندگان بسیاری دین خودشان را به انقلاب و دفاع مقدس ادا کرده‌اند، اما نگاه ریشه‌ای و آینده‌نگر داشتن به این معناست که تنها به خلق اثر اکتفا نشود، بلکه باید زمینه را برای قدم برداشتن جوانان مساعد کنیم تا معرفت کسب کنند و در واقع معرفت انقلاب را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. بهترین گزینه نیز علی اصغر عزتی پاک است که بهترین سال‌های عمرش را نثار جستن و دریافتن فنون این حوزه کرده است و باید به او بالید. خبوشان افزود: در شعر باید با جان نوشت و قلم را در روح زد تا کلمه‌ای که نشان دهنده روزگار ماست، پدید آید و باید به زبانی ماندگار سخن گفت که مهدی جهاندار بهترین انتخاب برای چهره شعر انقلاب بود. در ادامه دومین شب چهره‌های هنری انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱ علی‌اصغر عزتی پاک برای نگارش کتاب «اجاره نشین خیابان الامین» و مهدی جهاندار بخاطر نگارش مجموعه شعر «مرتد» عنوان چهره هنر سال ۱۴۰۱ در ادبیات و شعر دریافت کردند. پایان پیام/

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای مازندران

مدیر کانون‌های خدمت رضوی استان مازندران از برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای استان خبر داد و گفت: چای‌خانه‌های حضرتی با هدف ایجاد فضایی معنوی برای رفع خستگی رهگذران در معابر عمومی پارک‌ها همراه با برنامه‌های فرهنگی راه‌اندازی می‌شود.