محمد تقی فهیم گفت: برخی به نقد سینما نگاه تریبون آزادی دارند، اما به عقیده من نقد سینما اساسا سلیقه ساز است و سطح آگاهی سینمایی مخاطبان را از طریق مدیوم تلویزیون افزایش می‌دهد و بر عملکرد فیلمسازان نیز تاثیر گذار است. بنابراین یکی از نکات مهم استمرار منتقد است که بتواند در طول مدت زمان حضور داشته باشد.

فهیم: نقد سلیقه ساز است و سطح آگاهی مخاطب را افزایش می‌دهد/ برخی به نقد سینما نگاه تریبون آزادی دارند

محمد تقی فهیم، منتقد سینما در رابطه با مقوله نقد در سینما و برنامه «سینما ملت» که هرشب از شبکه پنج سیما پخش می‌شود، در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: امسال خوشبختانه تلویزیون چندین برنامه سینمایی تدارک دیده و پیش از آغاز جشنواره دو پیشنهاد برای حضور در برنامه‌ها داشتم. در همین زمان بحث برنامه نقد «سینما ملت» نیز مطرح شد که مطابق با آنچه گفته شد، قرار است پس از جشنواره نیز تداوم داشته باشد. او افزود: وقتی با دوستان متولی کار در خصوص جزئیات برنامه صحبت کردیم، تصمیم بر حضور در برنامه گرفتم. شبکه پنج به جهتی که شبکه سراسری است، حضور نقد سینما در آن مزیتی برای پوشش جشنواره فجر به شمار می‌رود. از سویی دیگر برنامه‌های نقد تلویزیونی مسیر متفاوتی را در پیش گرفته‌اند و تصورم این است جای امثال بنده در برخی برنامه‌های دیگر نیست. ضمن اینکه من یک تعریف و متر و معیاری از نقد در ذهن دارم که در برخی برنامه‌ها به جهت شیوه مدیریت آن به کرسی نمی‌نشیند. *نقد سینما سلیقه ساز است فهیم ادامه داد: برخی به مقوله نقد سینما نگاه تریبون آزادی دارند، اما به عقیده من نقد سینما اساسا سلیقه ساز است و سطح آگاهی سینمایی مخاطبان را از طریق مدیوم تلویزیون افزایش می‌دهد و بر عملکرد فیلمسازان نیز تاثیر گذار است. بنابراین یکی از نکات مهم استمرار منتقد است که بتواند در طول مدت زمان حضور داشته باشد. در سینما ملت به یک تفاهم بر سر این موارد رسیده‌ایم و قرار شد همان سبک و سیاقی که در «هفت» داشتم را اجرا کنم. *نبود نقد به سطح کیفی سینما آسیب وارد می‌کند این منتقد سینما در ادامه گفت: بیشترین زمان ممکن در برنامه «سینما ملت» به میز نقد این برنامه اختصاص پیدا کرده که هرشب به مدت بیش از 40 دقیقه اجرا می‌شود و بنده در آن به صورت ثابت حضور دارم. فکر می‌کنم اگر برنامه‌های نقدی که استمرار داشته باشد را در تلویزیون روی آنتن ببریم، وضعیت سینمای امروز ما اینگونه نخواهد شد. نبود نقد به سطح کیفی سینما آسیب جدی وارد می‌کند و سطح سلیقه مخاطب نیز کاهش پیدا می‌کند. به هر حال از این اتفاق‌ (میز نقد سینما ملت) راضی هستم. پایان پیام/

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای مازندران

مدیر کانون‌های خدمت رضوی استان مازندران از برپایی ۵۰ چای‌خانه حضرتی در شهرهای استان خبر داد و گفت: چای‌خانه‌های حضرتی با هدف ایجاد فضایی معنوی برای رفع خستگی رهگذران در معابر عمومی پارک‌ها همراه با برنامه‌های فرهنگی راه‌اندازی می‌شود.