طهماسب از جمله دوبلورهای منحصر به فردی است که تکنیک گویندگی فیلم را به مرتبه هنر دوبله رساند. تکنیکی که می‌تواند در لحظه چندین حس را با هم درگیر نماید.

ناصر طهماسب به روایت ناصر طهماسب+فیلم

به گزارش خبرنگار هنر پیامبر مهربان، ناصر طهماسب دوبلور و گوینده پیشکسوت کشورمان، یکم دی ۱۴۰۲ بر اثر سکته مغزی دار فانی را وداع گفت. او دو هفته پیش به علت سکته مغزی در ییمارستان بستری شد. تشییع و خاکسپاری مرحوم ناصر طهماسب در سکوت کامل خبری انجام شد و پس از خاکسپاری جزئیات درگذشت او توسط خانواده وی اعلام شد. طهماسب فعالیت دوبله را به صورت حرفه‌ای از سال ۱۳۴۰ آغاز کرده بود و نقش مدیر دوبلاژ را در آثاری همچون جلال‌الدین، قاب‌های خالی، هیام، مسافر ری، لاک پشت، پاییز بلند، سفر و گلهای داوودی بر عهده داشته است. وی همچنین دوبلور نقش بازیگران مختلف در آثار مطرح سینمای جهان از جمله هارولد لوید، هنری فوندا، آنتونی پرکینز، جک نیکلسون و دیوید جانسن است.  او راوی سریال‌ سرباز از هادی مقدم دوست، فیلم سینمایی سن‌پطرزبورگ از بهروز افخمی و رئالیتی شو جوکر از احسان علیخانی بوده است. حضور در فیلم سینمایی «راه دوم» و «من مادر هستم» ساخته فریدون جیرانی و مجموعه تلویزیونی «مرگ تدریجی یک رویا» و «کلانتر ۳» ازجمله تجربه‌های وی در این عرصه به عنوان بازیگر بود. همچنین نویسندگی «زن امروز» و «پرواز را به خاطر بسپار» را برعهده داشت. مرحوم طهماسب صاحب صدایی منحصر به فرد بود و این توانایی را داشت که با صدایی که اندازه‌اش زیاد بالا و پایین نمی‌رود درونیات و حس و حال یک شخصیت را طوری بیان کند تا بیننده بداند آن کاراکتر آدمی مهربان است یا زورگو. 

صدایی در تاریکی کتاب معرفی زندگی و ۵۰ سال فعالیت هنری «ناصر طهماسب» با عنوان «صدایی در تاریکی» نوشته نیروان غنی‌پور در مهر ۱۳۹۲ رونمایی شد. کتاب «صدایی در تاریکی» ادای دینی است به حضور ماندگار و تاثیر گذار ناصر طهماسب در عرصه هنر دوبله ایران، حضوری 50 ساله که با نقش گویی‌های خاص، مسلط و تیز هوشانه توانسته است پیوند دهنده خاطرات چندین نسل باشد. طهماسب از جمله دوبلورهای منحصر به فردی است که تکنیک گویندگی فیلم را به مرتبه هنر دوبله رساندند. تکنیکی که می‌تواند در لحظه چندین حس را با هم درگیر نماید. در ادامه ویدیویی از گفت‌وگو با مرحوم ناصر طهماسب در خصوص نحوه انتخاب آثار در کارنامه کاری او را مشاهده می‌کنید:

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

ببینید | ماجرای عجیب گم‌شدن ۳ دختر چوپان در کرمان

aminkav
 

سه دختر با وجود هشدار در مورد سیل استان کرمان به دلیل اصرار پدر خانواده گوسفندان را به چرا می‌برند. با جاری شدن سیل، گله گوسفندان گیر افتاده و تلف می‌شوند و این ۳ دختر نیز از ترس پدر به خانه باز […]