تکنیک جدید مبتنی بر هوش مصنوعی جهت اندازه‌گیری جریان مایع در اطراف رگ‌های خونی مغز می‌تواند نتایج خوبی برای توسعه درمان‌های بیماری‌هایی مانند آلزایمر داشته باشد.

نشان دادن جریان مایعات مغزی به کمک هوش مصنوعی

به گزارش گروه علم و پیشرفت پیامبر مهربان به نقل از مدیکال‌اکسپرس، فضاهای اطراف عروقی که رگ های خونی مغز را احاطه کرده اند، مایعات آب مانند را در اطراف مغز انتقال می دهند و به دفع مواد زائد کمک می کنند. تغییرات در جریان مایع با شرایط عصبی، از جمله آلزایمر، بیماری عروق کوچک، سکته مغزی و آسیب های مغزی تروماتیک مرتبط است، اما اندازه گیری آن در داخل بدن دشوار است. یک تیم چند رشته‌ای اندازه‌گیری‌های جدید سرعت سنجی هوش مصنوعی را برای محاسبه دقیق جریان مایع مغزی توسعه دادند. نتایج در مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است. یکی از این محققان گفت: « ما در این مطالعه، برخی از اندازه‌گیری‌ها را از داخل مدل‌های حیوانی با یک تکنیک جدید هوش مصنوعی ترکیب کردیم که به ما امکان می‌دهد به طور مؤثر چیزهایی را اندازه‌گیری کنیم که هیچ‌کس قبلاً قادر به اندازه‌گیری آن‌ها نبوده است». ویدئو زیر فضای اطراف عروقی (ناحیه ای در داخل خطوط سفید) را نشان می دهد که محققان ذرات ریز را به آن تزریق کردند. ذرات (که به صورت نقاط متحرک نشان داده می شوند) توسط خطوطی که جهت آنها را نشان می دهد دنبال می شوند. پس از اندازه‌گیری موقعیت و سرعت ذرات در طول زمان، تیم این ویدئوی دو بعدی را با شبکه‌های عصبی مبتنی بر فیزیک ادغام کرد تا یک نگاه سه‌بعدی با وضوح بالا و بی‌سابقه به سیستم جریان سیال مغز ایجاد کند.  

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

برادری در عین اختلاف سلیقه

به جرأت می‌توان سردار بسیجی و بزرگ قهرمان میهن شهید حاج قاسم سلیمانی را نمونه‌ای بارز و مثال‌زدنی از توجه به اشتراکات و تلاش برای جذب مهربانانه و صادقانه طیف‌های مختلف فکری و سلیقه‌ای دانست. اکنون نیز باید توجه داشت که آن‌قدر […]