رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز پنجشنبه از تلاش این کشور جهت امضای معاهده صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان خبرداد.

ژنرال ارشد روس: تلاش می‌کنیم مسیرهای ارتباطی قفقاز جنوبی بازگشایی شود

به گزارش گروه بین الملل پیامبر مهربان، «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز پنجشنبه گفت: «مسکو فعالانه در راستای رفع انسداد مسیرهای ارتباطی در قفقاز جنوبی و امضای معاهده صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان فعالیت می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری «آرمنا پرس» این ژنرال ارشد روس در دیدار با وابستگان نظامی خارجی گفت که وضعیت در قفقاز جنوبی همچنان متشنج است اما رو به ثبات خواهد رفت.

گراسیموف گفت: «روسیه از طریق مسیر‌های سیاسی در راستای رفع انسداد ارتباطات حمل‌ونقل در قفقاز، امضای معاهده صلح بین باکو و ایروان و همچنین حل و فصل شدیدترین اختلافات ارمنستان و جمهوری آذربایجان فعالیت می‌کند.»

نیروهای جمهوری آذربایجان، در سپتامبر حمله برق آسا را برای بازپس گیری منطقه قره باغ انجام دادند.  جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ۳۰ سال گذشته بر سر قره باغ کوهستانی دو جنگ داشته اند، اما در ماه جاری تبادل اسرا را انجام و بیانیه مشترکی صادر کردند یابند.

این مبادله شامل آزادی ۳۲ ارمنی توسط جمهوری آذربایجان بود این افراد اواخر سال ۲۰۲۰ اسیر شده بودند. در مقابل، ارمنستان دو نظامی جمهوری آذربایجان را تحویل داد.

گراسیموف به اسکان بیش از ۱۰۰۰۰ غیرنظامی در جریان حمله اخیر باکو به قره باغ کوهستانی اشاره کرد و گفت: «آتش بس در 24 ساعت و با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه حاصل شد. نظامیان ما به عنوان ضامن ایجاد زندگی مسالمت آمیز و بازگشت ساکنان منطقه به تحقق اهداف ادامه می‌دهند».

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان  نیز گفته است که  هیچ سند بین‌المللی وجود ندارد که بگوید مناقشه قره باغ حل شده و گفت‌وگوهای حل مناقشه به معنای برطرف شدن موضوع قره باغ نیست.

پاشینیان به تلویزیون ارمنستان گفت: «هیچ سندی روی میز نیست که حل و فصل مناقشه قره باغ در آن قید شده باشد.»

 پایان پیام/

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

ببینید | ماجرای عجیب گم‌شدن ۳ دختر چوپان در کرمان

aminkav
 

سه دختر با وجود هشدار در مورد سیل استان کرمان به دلیل اصرار پدر خانواده گوسفندان را به چرا می‌برند. با جاری شدن سیل، گله گوسفندان گیر افتاده و تلف می‌شوند و این ۳ دختر نیز از ترس پدر به خانه باز […]