کاروانسراهای ایرانی گرچه در مسیر ثبت جهانی قرار گرفته و نامشان در شمار آثار باارزش بین‌المللی دیده می‌شود؛ اما گرفتاری‌های قدیمی دارند؛ از اختلاف مالکیت و بی‌توجه به مرمت گرفته تا کمبود اعتبار دستگاه متولی و گردشگرپذیری!

کاروانسراهای ایرانی؛ ثبت جهانی، گرفتاری‌ همیشگی+ فیلم و عکس

پیامبر مهربان– معصومه رشیدی: شماری از ده‌ها کاروانسرای تاریخی و زیبای ایران اخیراً ثبت جهانی شد. بنا بر آمارهای ارائه شده، ۵۴ کاروانسرای تاریخی کشورمان در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان اثر میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. در نشست اخیر اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO)، پرونده کاروانسراهای ایران بررسی و با تصویب اعضای این کمیته به‌عنوان میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. چهل‌وپنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از ۱۹ شهریورماه (۱۰ سپتامبر) در ریاض، پایتخت عربستان‌سعودی کار خود را آغاز کرده بود و پرونده ۵۰ اثر میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از ۴۰ کشور جهان برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو در آن در حال بررسی است. از این تعداد، ۲۴ پرونده سهمیه اجلاس سال گذشته است که به دلیل بحران اوکراین به تعویق افتاد و ۲۶ پرونده مربوط به اجلاس سال ۲۰۲۳ می‌شود. نمایندگان ایکوموس، قطر، زامبیا، پادشاهی عمان، نیجریه، روسیه، هندوستان، آفریقای جنوبی، مالی، یونان، اتیوپی، عربستان سعودی، بلژیک، بلغارستان و آرژانتین با اشاره به تاریخچه، سازه معماری، اهمیت و جایگاه آن در سفرهای تاریخی در مسیرهای بیابانی و نیز ارزش‌های فرهنگی از ثبت کاروانسراهای ایران حمایت کردند.

🔻 این ویدئو را از ثبت جهانی کاروانسراهای ایران ببینید:

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

عکس| دریافت گل تساوی داماش مقابل دریای بابل در دقیقه ۹۷

aminkav
 

در چهارچوب هفته پنجم از رقابت‌های لیگ یک فوتبال باشگاه‌های کشور تیم فوتبال داماش گیلان در استادیوم شهید دکتر عضدی رشت پذیرای دریای بابل بود که در نهایت ۲ تیم بدون برد جدول با نتیجه یک بر یک به تساوی رسیدند. امید […]