سفر اخیر حسین امیرعبداللهیان به امارات عربی متحده و رایزنی‌های انجام شده با مقامات عالی این کشور فصلی نوین در مناسبات با همسایه جنوبی حاشیه خلیج فارس گشود.

گشایش فصلی نوین در مناسبات ایران با امارات عربی متحده

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پیامبر مهربان، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ بود که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام سفری کوتاه و برای شرکت در مراسم یادبود رئیس فقید امارات به این کشور سفر کرد و پس از این سفر در توئیتی نوشت که صفحه جدیدی در روابط ایران و امارات گشوده شده است. سعید خطیب‌زاده سخنگوی سابق دستگاه دیپلماسی همان روز در نشست خبری با خبرنگاران با اعلام این سفر درباره روی کار آمدن محمد بن زاید در امارات و رویکرد ایران و روابط بعد از جابه جایی در قدرت در امارات گفت: روابط ایران و امارات به عنوان دو همسایه فارغ از رفت و آمدها و اتفاق ناگوار در امارات یعنی از دست دادن رئیس این کشور و روی کار آمدن رئیس جدید، می‌تواند مسیر خودش را طی کند. فرصت‌ها و فضای جدیدی در روابط ایجاد شده و امیدواریم این فرصت ایجاد شده در روابط در دوران محمد بن زاید به مرحله جدیدی برسد.

  پس از گذشت یک سال و یک ماه از آن سفر، حسین امیرعبداللهیان پنجشنبه اول تیر ماه ۱۴۰۲ در نخستین سفر رسمی دوجانبه حضوری یک روزه در امارات عربی متحده داشت، چهارمین مقصد سفرش به حاشیه جنوبی خلیج فارس. وی پیش از آن به قطر، عمان و کویت نیز سفر کرده بود. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مدت حضورش در امارات با «محمد بن‌ زاید آل‌ نهیان» رئیس امارات متحده عربی و همچنین با «عبدالله بن زاید آل نهیان» همتای اماراتی دیدار و گفت‌وگو کرد.  

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

برادری در عین اختلاف سلیقه

به جرأت می‌توان سردار بسیجی و بزرگ قهرمان میهن شهید حاج قاسم سلیمانی را نمونه‌ای بارز و مثال‌زدنی از توجه به اشتراکات و تلاش برای جذب مهربانانه و صادقانه طیف‌های مختلف فکری و سلیقه‌ای دانست. اکنون نیز باید توجه داشت که آن‌قدر […]