معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از مسائلی که به خوبی شفاف سازی شده مسئله کودکان بازمانده‌ از تحصیل در بازه سنی ۶ تا ١١ ساله بود که بر اساس اطلاعات از ثبت احوال و سامانه «سیدا» در حوزه ابتدایی، ۱۷۹ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد.

۱۷۹ هزار کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد

به گزارش پیامبر مهربان از بوشهر، معصومه نجفی پازوکی معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ظهر امروز در نشست شورای آموزش و پرورش استان بوشهر در استانداری با اشاره به جایگاه ویژه اجتماعی آموزش و پرورش در جامعه اظهار داشت: جامعه فرهنگی معتمد مردم هستند و این ظرفیت عظیم اجتماعی در همه عرصه ها توانسته‌اند نقش‌آفرینی کنند. وی افزود: تجربه نشان داد در اغتشاشات اخیر، بی‌توجهی در حوزه آموزش و پرورش در تمام ابعاد شامل مسائل تربیتی، آموزشی و گفتمان سازی، خروجی آن نوجوانانی می شود که ابزار سوء استفاده دشمنان قرار می‌گیرند. نجفی در خصوص اهمیت شفاف سازی مسائل و مشکلات موجود خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که به خوبی شفاف سازی شده مسئله کودکان بازمانده‌ از تحصیل در بازه سنی ۶ تا ١١ ساله بود که بر اساس اطلاعات از ثبت احوال و سامانه «سیدا» در حوزه ابتدایی، ۱۷۹ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد که برای پیگیری این بچه ها در کل استان‌ها یک شخص پیگیری کننده قرار داده شده و این شخص وظیفه دارد بچه را پیدا کند و به وضعیت آن بچه رسیدگی و اطلاعات مربوط به آن بچه را بارگذاری کند.  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بحث بازماندگان تحصیل در سه فاز شناسایی، جذب و نگه‌داشت انجام می شود تصریح کرد: در فاز اول شناسایی و تعیین شدن پی‌گیری کننده ها، ٨٠ درصد این بچه‌ها شناسایی شده اند و در فاز جذب و بازگشت بچه ها به مدرسه نیز حدود ٢٠ هزار نفر در کل کشور به مدرسه بازگشتند. نجفی در خصوص اهمیت فاز سوم تأکید کرد: مرحله نگه داشت بچه‌ها به مدرسه مهم است تا بچه‌ها مجدد ترک تحصیل نکنند. وی با اشاره به لزوم بررسی دلایل بازماندگی اضافه کرد: در استان بوشهر تعداد هزار و ٧١٢ دانش آموز در مقطع ابتدایی بازمانده از تحصیل هستند که تاکنون ۴۶٠ نفر از آنها به مدرسه بازگشتند و باید با بررسی دلایل، راهکارهای متعدد برای موارد خاص در نظر گرفته شود. نجفی با اشاره به توجه به هویت ملی و شالوده فکری دانش آموزان ابتدایی با بیان اینکه در هفته کتاب، ٣٢ مدرسه در ۳۲ استان به کتابخانه کلاسی مجهز شده است گفت: این کتابخانه در گوشه کلاس‌ها بر اساس ۶ ساحت صنعت تحول قرار داده شده است. استاندار بوشهر در این نشست با اشاره به طرح شهید محمودوند (شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل) و دلایل متعدد آمار بازماندگان از تحصیل در استان بوشهر اظهار کرد: از این میان، ۱۲۴ نفر به دلیل مهاجرت،سی و سه نفر فوتی، سی نفر به دلیل بیماری صعب العلاج و ۳۴ مورد بی سرپرست و بد سرپرست هستند که لازم است با تأکید و با سرعت، ساز و کار موجود به فرمانداری ها و شورای عالی شهرستانها ابلاغ شود تا در آستانه دهه فجر تمام تلاش‌ها برای برگشت حداکثر این بچه ها متمرکز شود.  احمد محمدی زاده تأکید کرد: جلسه‌ای تشکیل شود تا بچه هایی که به دلایل بیماری صعب العلاج و یا بی سرپرستی به مدرسه نرفته‌اند جمع شوند ‌تا با حمایت دستگاه‌های درمانی و بهداشتی، برای درمان شان اقدام مورد نیاز صورت گیرد. وی یادآور شد: در سامانه شهید محمودوند اولین استانی که در بخش پیگیری کننده بچه‌های بازمانده از تحصیل آغاز به کار کرد، بوشهر بوده است./

aminkav

Leave A Comment

Recommended Posts

داستان غول قائمشهری و آرزوی کسب مدال در المپیک + ویدئو

«علیرضا یوسفی» قوی‌ترین وزنه‌بردار جهان که در مسابقات جهانی مکزیک به قهرمانی رسید درباره آرزوهای ورزشی‌اش گفت: آرزو دارم در تیم ملی بزرگسالان هم به مانند جوانان بدرخشم و دوست دارم مدال المپیک و مدال های مختلفی در بزرگسالان کسب کنم.